Sunday, March 12, 2017

Co w trawie piszczy


Zanim zaczniemy się brać do pracy, warto zaznajomić się z istniejącymi urządzeniami. Niepodobnym byłoby przecież planować jakieś rozwiązanie bez rozeznania jakie to robią inni. Przy takim podejściu może się okazać, że ktoś już zrobił to co my prościej i efektywniej. No i mimo, że to projekt dla funu, będziemy mieli poczucie że wykonaliśmy kawał dobrej, nikomu nie potrzebnej roboty.

1. Project Sentry Gun


Zadziwiająco fachowy amatorski projekt autonomicznego działka do paintballa. Porządna konstrukcja i solidne oprogramowanie. Bardzo dobrze radzi sobie ze śledzeniem celu przy użyciu kamery IP. Głowica na bazie serwomotorów z oddzielnymi sterownikami. Dostępny jest kod źródłowy programu. Niestety, oprogramowanie napisane w Javie, a działanie urządzenia obsługiwane jest z komputera. Tym niemniej, na stronie jest dużo wartościowych informacji, na pewno trzeba będzie wrócić po cenne wskazówki.

2. Real Tracking and Shooting Portal Turret


Nieruchoma kamerka internetowa, działka ruchome. Sterowanie serwosilnikami przez Arduino, przetwarzanie obrazu – PC + Matlab. Miałem na studiach do czynienia z taką kombinacją. Dobrze to wspominam, bo w Matlabie przetwarzanie obrazu można było sprawnie zrobić, jednak szybkość działania algorytmu dupy nie urywała. Wysoki poziom abstrakcji w zamian za obniżenie wydajności. Nie wiem dlaczego, ale Arduino działa na mnie jak płachta na byka. Niby ma ułatwiać rozpoczęcie przygody z programowaniem, ale dla mnie to jak uczenie się Esperanto jako języka obcego. Niby można, ale czemu od razu nie zacząć od czegoś bardziej przydatnego?

3. Motion Tracking Turret Robot 


Przykład tego jak niechciałbym, żeby ten projekt się skończył. Flaga na ścianie dopełnia obrazu nędzy i rozpaczy. Ale ale! Jest to co chciałem – projekt na Raspberaku i do tego w Pythonie. Kod źródłowy dostępny, być może będzie można się czegoś ciekawego dowiedzieć. Prędkość działania tego wszystkiego daje trochę do myślenia. Zastanawiam się czy da się to przyspieszyć, czy jednak malina to nie będzie wąskim gardłem całego projektu.

4. Hackerhouse tracking turret


No grubo poczynają. Projekt DIY, filmik na YT bardzo długi, pokazujący częściowo sposób budowy i działania urządzenia. Plany konstrukcji jak i kod udostępniony. Platforma RPI3+Python, więc mój target. Na uwagę zasługuje użycie silników krokowych, ale skoro tak to można było się pokusić o możliwość full obrotu wokół własnej osi. Następne źródło dalszej inspiracji.

Wnioski


Projektów autonomicznych działek w necie jest cała masa. Jest to jak widzę obiekt zainteresowań airsoftgun/paintball -owców. Jak widać wykonania są lepsze i gorsze. Na pewno nie chcę jakiegoś ustrojstwa zlepionego z kiblowych rurek poklejonych klejem na gorąco, aczkolwiek można się spodziewać, że projekt przejściowo będzie tak właśnie wyglądał. Wszystkie te projekty szczerze mówiąc pozostawiają trochę do życzenia. W sumie łatwo mi mówić – "zrób własne i pogadamy". Ale jakoś to wszystko wolno i tochę chaotycznie działa. Odnoszę wrażenie, że być może moje wyobrażenia, co można zrobić na Raspberry PI mogą być, że tak powiem, zbyt wygórowane. Nie traćmy jednak zapału i chęci, zobaczymy co da się zrobić.


No comments:

Post a Comment